Detské postele pre väčšie deti

Neexistuje žiadne pravidlo, v akom veku by sa malo dieťa premiestniť zo svojej detskej postieľky do väčšej “dospelácke” postele. U každého decká je to iné a je potrebné vždy rešpektovať individuálne povahu detí. Každopádne je lepšie, keď sa presun deje postupne, pretože niekedy by príliš náhla zmena mohla u dieťaťa spôsobiť zbytočný stres a strach z neznáma.

Spočiatku je dobré, aby si spanie vo väčšej posteli dieťa vyskúšalo napríklad počas poludňajšieho spánku a potom si pomaly zvykne, bez toho aby si túto zmenu uvedomovalo.
Väčšina detí je schopná spať samostatne vo veku dvoch až dvoch a pol roka. Až tento čas nastane, môžete sa rozhodovať medzi dvoma variantmi. Prvá je klasická veľká posteľ pre dospelých, druhá je špeciálna detská posteľ s rozmermi 130-160 cm. Na trhu sú ponúkané aj univerzálne postele, ktoré možno prispôsobovať vzhľadom k rastu dieťaťa. Výber záleží hlavne na finančných možnostiach, lebo je potrebné si tiež uvedomiť, že dieťa z akejkoľvek detské postele raz vyrastie a budete stáť znova pred otázkou, akú posteľ zaobstarať. Avšak aj detská posteľ pre väčšie deti má svoje nesporné výhody. Jedná sa napríklad o zábrany v hlavovej a nožnej časti, alebo o odnímateľnú zábranu (napríklad v podobe drevenej priečky) pozdĺž postele zabraňujúce pádu dieťaťa z postele. Či už zaobstaráte svojmu dieťaťu akúkoľvek posteľ, vždy treba dbať na kvalitnú zdravotnú matrac, čím predídete eventuálnym problémom dieťaťa s chrbticou.

 

Samostatné spanie je pre deti dôležité

Zavodni-postel
Závodné posteľ

Učiť dieťa spať samostatne nie je niekedy jednoduché. Predovšetkým je potrebné dávať dieťaťu neustále najavo, že ho máte radi, že ho ani na noc neopúšťate a že ste iba vo vedľajšej miestnosti. Ak budete dôslední, väčšina detí sa zvyčajne naučia spať samostatne celú noc počas 3 dní. Samostatné spanie je z hľadiska vývoja dieťaťa veľmi dôležité.

Naučia sa tým samostatnosti aj v bežnom živote. Prejaví sa to už v predškolskom veku, ak bude navštevovať materskú školu, kde deti zvyčajne do piatich rokov tiež ľahajú k spánku v rámci oddychu po obede. Obľúbené, ale zo zdravotného hľadiska aj prospešné sú školy v prírode, do ktorých jazdia deti už s materskou školou a neskôr úplne bežne (detské matrace). V spoločenstve kamarátov sa potom návyky z domova utuží.

 

Ako zabezpečiť príjemný spánok

Príjemný spánok zabezpečíme deťom v prvom rade pekne zariadenou detskou izbou. Dôležité je tiež jeho vetranie pred spaním, pretože väčšinou deti trávia čas pred spánkom rôznymi hrami, takže vzduch je vydýchaný. Dôležitá je tiež priaznivá teplota, ani zima, ani teplo. Rovnako je potrebné dbať na upratovanie hračiek z podlahy, aby sa v noci nestali prekážkou a príčinou úrazu.
Pre príjemný spánok je dôležité, aby sa dieťa pred zaspaním nestresovali, nebálo sa spať samo, aby nemalo zlé sny a nepokojné spanie. Väčšina detí miluje, keď môže spať so svojou obľúbenou hračkou. Pre niekoho je to medvedík alebo iný plyšáček, pre iného bábika, autíčko atď. Niekedy môže k príjemnému spánku prispieť malé nočné svetielko, čo dnes nie je problém vďaka najrôznejším úsporným LED lampičkám (detský koberec) s detskými motívmi alebo priamo v tvare rozprávkovej postavičky alebo obľúbeného zvieratka.

 

Detské postele s detskými motívmi

Detská fantázia je neobmedzená a riadi si tým aj výrobcovia detských postieľok, ktorí sa snažia trafiť do vkusu malých detí. Tak môže napríklad chlapec spať v posteli v tvare pretekárskeho auta či kamiónu a dievčatko zase v postieľke s baldachýnom či princeznami. Ďalším variantom sú klasické detské postele vrátane napríklad bočných zábran proti spadnutiu dieťaťa. Zvláštnosťou sú u nich čela, ktoré sú pomaľovaná najrôznejšími detskými motívmi, od áut cez rozprávkové výjavy a postavičky až po zvieratká. Farebné prevedenie týchto kresieb ladí s detskou dušou a priamo láka k zaľahnutie do rozprávkového sveta, kde sa tak krásne spinká.

Prístelka pre nečakané návštevy

Na dnešnom trhu je pestrá paleta ponúk najrôznejších prísteliek. Praktické sú napríklad prístelky v podobe úložného priestoru určené na umiestnenie pod postele. Pre hladké vysúvanie sú prístelky opatrené kolieskami. Väčšina prísteliek ponúka dostatočný priestor pre prespanie nečakané návštevy a ich dno je vystužené, aby znieslo aj ťažšie váhy. Zvyčajne sa predávajú vrátane roštu, avšak bez matracov, ktorú treba dokúpiť. Rozmery prísteliek bývajú štandardné, aby sa do nich vošla akákoľvek matraca.
Iným typom je prístelka z pamäťovej peny, ktorá môže slúžiť ako nadstavba pre posteľ a k predĺženiu životnosti matraca. Má skvelé ortopedické vlastnosti a ďalšou výhodou je, že môže poslúžiť pre núdzové prespanie nečakané návštevy.

 

Ako využiť úložný priestor posteľou

Úložný priestor posteľou je skvelým riešením, ktoré sa dá využiť niekoľkými spôsobmi. Napríklad úložný priestor detských postelí môže slúžiť na uloženie hračiek. Často tiež býva úložný priestor využívaný na skladovanie buď posteľnej bielizne, alebo oblečenia, ponožiek a rôznych doplnkov dennej potreby, ktoré môžu byť takto veľmi prehľadne uložené, bez toho by dieťa muselo hľadať v skrini.

 

Prečo pre deti detské postele

Keď dieťa rastie a začína mu byť malá jeho detská postieľka, rieši mnoho rodičov dilemu, či zaobstarať novú detskú posteľ väčších rozmerov, alebo rovno kúpiť dospelú posteľ. Z finančného hľadiska je druhé riešenie samozrejme výhodnejšie, avšak existujú aj detské postele, ktoré “rastú” s deťmi. Detské postele sú pre deti vhodné predovšetkým zo zdravotných dôvodov. Jednak sú stavané na ich ľahká telíčka, a jednak sú prispôsobené pre detské matrace, ktoré majú síce menšie rozmery ako matrac pre dospelých, avšak tiež je z hľadiska ortopedického nutné venovať pozornosť ich kvalite predovšetkým v záujme detskej chrbtice.

 

Podľa čoho postele vyberať?

Detské postele sa vyberajú predovšetkým podľa veku dieťaťa. U nemluvniat a batoliat je to celkom jednoduché, pretože postieľka pre ne musí byť zabezpečená zo všetkých strán vysokými zábranami, ktoré dieťa nie je schopné preliezť. Keď bude dieťa začínať spať samostatne, čo býva zvyčajne vo veku dvoch rokov, treba mu zaobstarať posteľ, z ktorej pohodlne zlezie a opäť sa na ňu v noci dostane späť. Keďže býva detská posteľ umiestnená prevažne pri stene, je dobrá bočná zábrana na voľnej strane, ktorá zabráni pádu dieťaťa z postele. Ďalšími faktorom pri výbere detskej postele je či chceme posteľ s úložným priestorom alebo bez neho. Dnešné ponuky umožňujú, aby si mohlo aj dieťa vybrať posteľ, v ktorej sa mu bude dobre spať. Napríklad to môže byť posteľ v tvare auta, alebo posteľ s čelami pomaľovanými rôznymi obľúbenými detskými motívmi.

Dekorácie okolo postele spríjemnia zaspávanie

Prostredie detskej izby a najmä blízke okolie postele môže spríjemniť a zútulniť nielen pekný nábytok a závesy na oknách, ale tiež napríklad detský plyšový koberec pred posteľou, samozrejme obliečky a prestieradlá s detskými motívmi, alebo tapety a samolepky na stenu, ktoré vystihujú detská priania a podporujú ich fantáziu. Príjemné zaspávanie môže tiež podporiť detský chránič v podobe valca, ktorý plní funkciu bezpečnostnú aj dekoratívne. Počas spania slúži ako pohodlné operadlo chrániaci dieťa pred úderom počas zaspávania, spanie, ale aj cez deň počas detských hier.