Deti v novej postieľke

Každý rodič chce pochopiteľne pre svoje dieťa to najlepšie. Samozrejmosťou by mala byť samostatná detská izba, kde sa deti budú cítiť útulne a spokojne. Cez deň si tu môžu hrať a neskôr robiť domáce úlohy a ďalšiu prípravu do školy. Na noc potom deti potrebujú maximálne pohodlnú posteľ, príjemné obliečky a ostatné vybavenie, ktoré im umožní pokojný a bezstarostný spánok.

 

 

Auto postele pre malých pretekárov

Najmä chlapci privítajú čokoľvek, čo im bude pripomínať svet motorov. Pre také malé pretekárov sú ako stvorené auto postele. Obstaraním postele v tvare auta urobíte radosť svojmu synovi, ale aj sami sebe, lebo nie je nič krajšie ako rozžiarený detský tvár. Váš malý syn, ale niekedy aj dcéra sa bude cítiť úplne spokojne a nebudete mať problémy, aby ste ich večer dostali do postele. Tieto postele sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a typoch, takže môžete svoje ratolesti zaobstarať pretekárske vozidlo, kamión a pod.

 

Postele s úložným priestorom

Každý vie, ako to občas v detskej izbe vyzerá. Na podlahe je veľa hračiek, na stoličke oblečenie atď. Upratovanie neporiadku veľmi uľahčí úložné priestory. Postele s úložným priestorom sú veľmi účelné. Obvykle býva úložný priestor v podobe zásuvky pod posteľou. Niektoré poschodové postele majú úložný priestor priamo zabudovaný, alebo je skrinka koncipovaná ako súčasť palandy.

 

Chrániče na postieľky

Chranic-na-postel
Chrániče na postieľky

V záujme bezpečného a pokojného spánku, je dobré deťom zaobstarať chrániče na postieľky v podobe mantinelov, špeciálnych prestieradiel či chráničov matracov. Pre malé deti sú určené nepriepustné podložky, polohovacie kliny, ochranné povlaky na matrace apod. Napríklad matracový chránič z bavlneného froté a PU nánosom spoľahlivo chráni matrac pred znečistením a zároveň funguje ako antibakteriálna ochrana.

 

Poschodové postele

Ak má rodina viac detí, premýšľa, ako ušetriť miesto v detskej izbe. Celý priestor nemôžu zaplniť iba detské postele, a napriek tomu môže mať každé dieťa svoju posteľ. Riešením sú poschodové postele, ktoré zaberú toľko miesta, ako jedna posteľ a napriek tomu slúži dvom deťom. U detí sú poschodové postele obľúbené a obyčajne to dopadá tak, že sa ešte dohadujú, kto bude spať hore. Horná posteľ u detí vzbudzuje pocit niečoho zvláštneho až dobrodružného. Je to ešte umocnené tým, že dieťa sa na vyššiu posteľ dostane po rebríku, alebo sa ráno môže skĺznuť po šmykľavke.
Výrobcovia detských poschodových postelí neustále inovujú ich tvar a usporiadanie. Poschodové postele sú buď priamo nad sebou, alebo môžu byť zostavené do tvaru písmena L, čo možno využiť pri umiestnení v rohu miestnosti. Praktické sú poschodové postele s úložným priestorom pod spodnou posteľou, alebo zabudovanú skriňou, ktorá je integrálnou súčasťou spodnej postele.
V poslednej dobe sa na trhu objavili zvláštne poschodové postele ako vstavaná lôžka v tvare L alebo obe lôžka za sebou. Priestor pod nimi môže byť využívaný buď na hranie, alebo tu môže byť umiestnený jeden aj dva písacie stoly k študijným účelom. Je to účelné riešenie, ktoré ušetria v detskej izbe veľa miesta.

 

Drevené a laminátová postieľky

Najčastejším materiálom u detských postieľok je drevo, ktoré je však drahšie ako napríklad lamino. Keďže sa u detského nábytku predpokladá jeho obmena, je vzhľadom k cene výhodnejšie lamino. Okrem nižšej ceny má lamino aj ďalšie prednosti. Je zdravotne nezávadné a ľahko umývateľné, odolné voči poškodeniu a šetrné voči prírode. Kladom je aj široká farebná škála. Lamino je vlastne drevotriesková doska, na ktorej povrchu je pevná fólia imitujúca dreviny.

Umiestnenie postieľky

Detské postieľky pre dojčatá sa zvyčajne umiestňujú v spálni vedľa manželských postelí. Má to svoje výhody pre dojčiacu matku, na dieťa je stále vidieť a zároveň môže postieľka slúžiť ako zábrana pred pádom z postele v prípade, že si rodičia vezmú dieťa k sebe do postele.
Zhruba po jednom roku veku by si deti mali zvykať na samostatné spanie vo svojom detskej izbe. Detské postele sa umiestňujú do rohu miestnosti. Jednak vznikne v izbe väčší priestor pre detský nábytok aj hranie, a jednak je to bezpečnejšie ako napríklad pri okne.